Geliştirme Ortamının Kurulması

1) Java Development Kit (JDK);

    Bilindiği üzere Android, programlama dili olarak Java kullanmaktadır. Java kodlamak için gerekli bütün programları içinde bulabileceğimiz paket Java Development Kit/Java Geliştirme Kiti'dir. Kısacası JDK'nız olmadan Android uygulaması yazamazsınız.

Java Development Kit indirme linki

    Yukarıdaki linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir tablo gelecektir. Burada önce 'Accept License Agreement' seçeneğini seçtikten sonra işletim sisteminize uygun olan JDK'yı indirebilirsiniz. (Ubuntu vb. Linux kullanan arkadaşlar Software Center'a 'OpenJDK' yazarak kolayca bilgisayarlarına yükleyebilirler.)

Java Development Kit

 

2) Android Developer Tools (ADT);

    Bir Android uygulaması geliştirirken kullanmanız gereken yegane program Android Development Tool'dur diyebiliriz. İhtiyacımız olan neredeyse herşey 'ADT Bundle' adı verilen pakettedir ve ücretsiz bir şekilde yayınlanmaktadır. Edinmesi de oldukça basittir.

ADT Bundle indirme linki

    Yukarıdaki linke girdiğinizde aşağıdaki resimde belirtilen butona tıklıyoruz. Buton kullandığınız işletim sistemine göre şekil alacaktır ve size gerekli ADT'yi indirecektir.

    Fakat yine de istediğiniz işletim sistemine uygun ADT'yi indirmek için 'Download For Other Platforms' seçeneğine tıklayarak hepsini görebilirsiniz;

    Ardından gelen sayfada sahip olduğumuz işletim sisteminin bit sürümünü seçip altındaki butona tıklayarak indirme işlemini başlatıyoruz.

ADT_Bundle2

    Böylelikle bize gerekli olan bütün programları indirmiş bulunuyoruz.

İletişim

Bizlere msku.android@gmail.com adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

 

Google Play Store'daki uygulamalarımız için tıklayınız;

Hakkımızda

Koordinatör;

 

Yrd. Doç. Dr. Enis KARAARSLAN

 

Aktif Grup Üyeleri ;

 

Hamdi Burak Dilek,

Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi

 

Elif Türkay,

Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi

 

Hüseyin Erkan Çetinkaya,

Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi

Yukarı Çık