Bilgiler

Türkevi Restoran

Türkevi Restoran ve Kafeteryası 2002 yılında, Üniversitemizin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı önderliğinde kurulmuştur.

İlk ismi Antik Kafe olan Türkevi, Mimar Tevfik Toprakçı tarafından çizilmiştir. İşletme, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı koordinesinde işletmecilik hayatına başlamıştır. İşletme Üniversitemize Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığının katkıları ve Üniversitemizin Hamisi merhum Sıtkı Koçman başta olmak üzere, Akbank T.A.Ş. Genel Müdürü Merhum Muzaffer Ceylan, Mehmet Türdü, Nazar Unlu Mamulleri, Muğla Üniversitesini Geliştirme Vakfı (Sıtkı Koçman Vakfı), Muğla Üniversitesini Geliştirme Derneği ve isminin açıklanmasını istemeyen hayırseverler tarafından halk bağışı sağlanarak kazandırılmıştır.  

Türkevi iki katlı olup 720 m2 kapalı alana sahiptir. 300 iç 300 dış olmak üzere 600 kişi kapasitelidir.

20.11.2002 tarihinde hizmete açılan Türkevi önce Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığınca, daha sonra değişik müstecirler tarafından işletilmiştir.

Son olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi İşletmesi tarafından 02.01.2019 tarihinde yeniden hizmete açılmıştır.

Türkevi, Üniversitemiz akademik/idari personeli ile öğrencilerinin yanı sıra Muğla halkının da değişik lezzetleri tadabileceği bir işletmedir.